Největší české rybníky

Česká republika je domovem mnoha rybníků, z nichž mnohé slouží k chovu ryb, rekreaci a ochraně přírody. I když je obtížné určit absolutně největší rybníky kvůli rozdílům ve velikosti a kategorizaci, zde jsou některé z největších rybníků v České republice:

  • Rožmberský rybník: Rybník Rožmberk se nachází nedaleko jihočeské Třeboně a je jedním z největších umělých rybníků v České republice. Rozkládá se na ploše přibližně 489 hektarů (1 209 akrů) a je součástí Biosférické rezervace Třeboňsko.
  • Rybník Svět: Rybník Svět, který se nachází také nedaleko Třeboně, je další velkou vodní plochou v regionu. Rozkládá se na ploše asi 440 hektarů (1 086 akrů) a je známé svou malebnou krásou a bohatou biodiverzitou.
  • Rybník Opatovice: Tento rybník, který se nachází nedaleko města Opatovice nad Labem v Pardubickém kraji, je jedním z největších ve východních Čechách. Rozkládá se na ploše přibližně 389 hektarů (961 akrů) a slouží různým účelům, včetně chovu ryb a rekreace.
  • Vodní nádrž Rozkoš: Vodní nádrž Rozkoš, která se nachází u města Jaroměř v Královéhradeckém kraji, je jednou z největších vodních ploch v republice. Rozkládá se na ploše asi 256 hektarů (632 akrů) a primárně se používá pro zásobování vodou, protipovodňovou ochranu a rekreaci.
  • Lipenská přehrada: I když je to technicky spíše nádrž než rybník, Lipenská přehrada je jednou z největších vodních ploch v České republice. Překlenuje řeku Vltavu u města Lipno nad Vltavou v jižních Čechách a zaujímá plochu přibližně 4 680 hektarů (11 560 akrů). Lipenská přehrada je oblíbeným turistickým cílem, nabízí možnosti vodních sportů, cyklistiky a pěší turistiky.

To je jen několik příkladů největších rybníků a nádrží v České republice, z nichž každý přispívá k přírodní kráse, biodiverzitě a rekreačnímu vybavení země.