Největší české řeky

Česká republika je domovem několika významných řek, z nichž nejdelší a nejdůležitější jsou:

  • Vltava: Vltava je nejdelší řekou zcela v České republice, teče v délce přibližně 430 kilometrů (267 mil). Pramení na Šumavě a prochází hlavním městem Prahou, než se vlévá do řeky Labe.
  • Labe: Labe je jednou z největších řek střední Evropy a tvoří významnou část hranice mezi Českou republikou a Německem. V České republice protéká v délce asi 370 kilometrů (230 mil) a prochází městy jako Hradec Králové a Ústí nad Labem.
  • Morava: Řeka Morava je nejdelší řekou na Moravě, ve východní části České republiky. Protéká v délce přibližně 246 kilometrů (153 mil) a tvoří část hranice se Slovenskem před připojením k řece Dunaj.
  • Odra: Řeka Odra tvoří část hranice mezi Českou republikou a Polskem. Protéká v délce asi 135 kilometrů (84 mil) v rámci České republiky, prochází Ostravou a Opavou, než překročí Polsko.

Tyto řeky hrají zásadní roli v geografii, ekologii a ekonomice České republiky, poskytují vodní zdroje pro zemědělství, průmysl a dopravu a nabízejí možnosti rekreace pro obyvatele i návštěvníky.